Sunds Jagtforening
Hundetr├Žning starter igen onsdag d 12/8 kl 19,00

Kommende Arrangementer
10-08-2020
Flugtskydning
12-08-2020
Hundetr├Žning
12-08-2020
60+ skydning
17-08-2020
Flugtskydning AFSLUTNING
29-08-2020
Jagtklubben Unimerco kl.800-1300
01-09-2020
Gymnastikholdet (pee)

Resultater


Resultater fra lukket skydning 2019

Afslutningsskydning i lerduer mandag den 19. august 19

Resultat:

M (10)      Flemming Elkjær 40/41

A (11)       Kurt Jensen 36/42

B (6)          Stefan Knudsen 18/25

10 vildduer (20)        Flemming Elkjær 10/10

5 doubler (18)           Poul Erik Elkjær 10/10

MontoCarlo (14)       Poul Erik Elkjær

Super aften, go stemning, tak til Lene Østergaard for pasning af kiosken, tak for hjælp på banen, tak til Arne for opsamling af lerduer.

 

Der har deltaget 56 skytter i år på banen.

 

Resultater fra lukket skydning 2018

Mester rækken: Tom Sørensen 39/41

A rækken: Mette Hansen 19/28

B rækken: Erik Vestergård 18/26

5 double: Henrik "PIV" Jensen 9

Trap: Flemming Elkjær 23

Vilduer:  Poul Erik Elkjær 10/10

Træningspokaler:
A række: Kristian Østergård 61/75
B række: Jens Lund 53/79

 

 

Resultater fra lukket skydning 2017

Mester rækken: Flemming Elkjær 38/40

A rækken:  Kristian Østergård 19/27

B rækken: Niels Jørgen Sørensen 20/27

5 double: Niclas Østergård 10

Trap: Flemming Elkjær 24

Vilduer:  Tom Sørensen 10/10

Træningspokaler:
A række: Leo Berthelsen 62/76
B række: Anders Nygård 53/77

 

 

Resultater fra lukket skydning 2016

Mester rækken: Poul Erik Elkjær 38/41

A rækken:  Johannes Østergård 20/25

B rækken: Frank Knoop 20/25

5 double: Flemming Elkjær 10/10

Trap: Tom Sørensen 25

Vilduer:  Poul Henning Jensen 10/10

Træningspokaler
A række: Dan Simonsen 79/100
B række: Finn Skallerbæk 69/102

 

RESULTATER DIVISIONSSKYDNING 2016

Plc.   1. DIVISION   Duer   Skud
1 O Ruskær Jagtforening 1   151   168
2 B Holstebro 1   146   164
3 B AHG 1   144   168
4 B Timring-Vildb. 1   140   179
5 B Timring-Vildb. 2   136   169
6 B AHG 2   135   171
7 B Munklinde 1   129  

169

    2. DIVISION        
1 B Sandbæk 1   137   174
2 B Sunds 1   136   171
3 B Timring-Vildbjerg 4   127   177
4 B Timring-Vildbjerg 3   125   169
5 B AHG 3   120   173
    3. DIVISION        
1 O Ruskær Jagtforening 2   138   171
2 B Sunds 2   133   171
3 B Sunds 3   133   174
4 B AHG 4   127   179
5 B Munklinde 2   116   170

Resultater fra lukket skydning 2015

A rækken: Rasmus Sørensen 20/24
B rækken: Morten Svensson 23/24
Mester rækken: Jens Holt 38/42

5 double: Carsten Jørgensen 9/10

Trap: Tom Sørensen 24

Vilduer:  Flemming Elkjær 9/10

Træningspokaler
A række: Bjarne Pedersen 78/104
B række: Henning Skytte 65/103 

Resultater fra lukket skydning 2014

A rækken:  Morten Svenson 21/27
B rækken: Martin Jensen 19/24
Mester rækken: Jens Holt 39/40

5 Doubler: Jens Holt 10/10

Trap: Jens Vestergård 22

Vild duer: Tom Sørensen 10/10

Træningspokaler
A rækken: Johannes Østergård
B rækken: Erik Vestergård

 

Resultater kommunemesterskaber 2014

M Poul-Erik Elkjær Sunds Jagtforening 29 41
A Paw Eskildsen Sunds Jagtforening 39 42
V Gunvar Jensen Sunds Jagtforening 25 45
A Finn Friis Sunds Jagtforening 29 45
A Niels J. Sørensen Sunds Jagtforening 32 45


Resultater fra lukket skydning 2013

A rækken  Tommy Nygaard 20/24
B rækken Allan Brønden 21/24
Mester rækken Flemming Elkjær 38/40

5 Doubler Jens Holt 10/10

Trap Flemming Elkjær 24

Vild duer Poul-Erik Elkjær 10/10

Træningspokaler
A rækken Paw Eskildsen
B rækken Ken Simonsen
 
Resultater fra lukket skydning 2012
 
A rækken Hans Jespersen 22/24
B rækken Jens Lund 18/25
Mester rækken Tom Sørensen 40/40

5 Doubler Flemming Elkjær 10/10

Trap Erik Smed 23

Vildduer Tom Sørensen 9/10

Træningspokaler
A rækken Leo Bertelsen 86/99
B rækken Jens Lund 67/101

Resultater fra lukket skydning 2011


A rækken Erik Smed 21/24
B rækken Jens Lund 18/25
Mester rækken Tom Sørensen 40/41

5 Doubler Flemming Elkjær 10/10

Trap Flemming Elkjær 23

Vild duer Flemming Elkjær 10/10

Træningspokaler
A rækken Henrik Kristensen 86/97
B rækken Henning Skytte 69/102

Resultater fra lukket skydning 2010

A rækken Hans Jespersen 22/25
B rækken Carsten Jakobsen 21/26
Mester rækken Tom Sørensen 38/43

5 Doubler Flemming Elkjær 10/10

Trap Jens Vestergaard 22

Vild duer Tom Sørensen 10/11

Træningspokaler
A rækken Jonas Kristensen 86/101
B rækken Henning Skytte 69/105

Resultater fra lukket skydning 2009

A rækken Lars Søndergaard 22/24
B rækken Svend Erik Simonsen 21/28

Mester rækken Flemming Elkjær 32/34

5 Doubler Flemming Elkjær 10/10

Trap Flemming Elkjær 25

Vild duer Tom Sørensen 9/10

Træningspokaler
A rækken Henrik Kristensen 86/103
B rækken Svend Erik Simonsen 68/106




Image